pátek 31. 5. / 8.20 / 9.40 / 11.00   /   Knihovna Třinec

ROBIN KRÁL

1.–3. třída

Užijte si s dětmi společné čtení veršů Robina Krále, autora poezie pro děti, jehož Vynálezárium získalo ocenění Zlatá stuha i Magnesia Litera a leporelo Bydlíme hned vedle zoo a veršovaná kniha Jeden kluk z vesničky Květušín jsou na seznamu Nejlepší knihy dětem za školní rok 2022/2023. Těšit se můžete i na autorova nejnovější díla: Adam mezi dinosaury a Anežka v noční zoo.

KAPACITA NAPLNĚNA

pátek 31. 5. / 9.00 / 11.00   /   Knihovna Třinec

TAŤÁNA RUBÁŠOVÁ

3.—6. třída

Taťána Rubášová je scenáristka a bývalá redaktorka České televize. Má vlastní kreativní studio Rub–a–sova a sama je vítězka několika filmových soutěží. Její úspěšná komiksové série o robotích cestovatelích Williamovi a Meriwetherovi se přeložila do tří jazyků. 

Cílem workshopu je tvorba vlastní miniknížky nebo komiksu pod vedením zkušené scenáristky. Vysvětlíme si základy příběhu a pomocí robotů si ukážeme, jak spolu může fungovat text a obrázek. Plní inspirace pak zkusíme vytvořit vlastní příběh doprovázený ilustracemi.

9.00 KAPACITA NAPLNĚNA

11.00 STÁLE K DISPOZICI

pátek 31. 5. / 9.00 / 11.00   /  

RENÁTA FUČÍKOVÁ

5.—8. třída

Česká ilustrátorka knih pro děti a tvůrkyně autorských obrazových knih. Vytvořila i předlohy pro pět poštovních známek. Spolupracuje jak s českými nakladateli (Albatros, Práh, Brio, Knižní klub, ad.), tak i se zahraničními (Wissen Media Verlag - Německo, Rebo - Holandsko, Kyowon - Jižní Korea, ad). Je držitelkou mnoha národních i mezinárodních ocenění, zmiňme např. Zlatou stuhu za knihu Hrdinky nebo Historie Čechů v USA.

KAPACITA NAPLNĚNA

pondělí 3. 6. / 9.00 / 11.00   /   Knihovna Třinec

PETR HORÁČEK

MŠ—2. třída

Petr Horáček už dlouhá léta žije v Anglii. Knihy se pro něj staly uměleckými objekty. Sám nejprve maluje příběh a potom do něj vymýšlí text, který se zvukově i graficky stane součástí ilustrace. Jeho knihy, např. Papuchalk Petr, Kamarád pro medvěda, Nový domek pro myšku nebo Nejlepší dárek jsou překládány do celého světa.

Přijďte se dozvědět, jak vznikají postavy z knih oblíbeného autora a ilustrátora Petra Horáčka. Sám vám o nich poví více, a co je hlavní, ukáže vám svou tvorbu v praxi.

KAPACITA NAPLNĚNA

 

pondělí 3. 6. / 9.00   /   Malá galerie

DAVID DOLENSKÝ

David je talentovaným výtvarníkem mladé generace a jeho výrazné ilustrace, ve kterých je patrná stopa jeho srdcové profese tatéra, zdobí hned několik oblíbených dětských knih. Tu nejaktuálnější s názvem Rufus rybaří přináší i do Třince a láká s ní malé čtenáře na rybářská dobrodružství do přírody. Vyzkoušejte pod Davidovým zkušeným vedením, jaké to je namalovat a vystříhat z papíru scenérii, která hýří životem, voní jehličím a zurčí jako horský potok. Objevte kouzlo koláže!

pondělí 3. 6. / 10.00   /   Knihovna Třinec

MICHAELA KUKOVIČOVÁ

Setkání s českou ilustrátorkou a animátorkou. 

KAPACITA NAPLNĚNA

úterý 4. 6. / 8.20 / 9.40 / 11.00   /   Knihovna Třinec

JANA ŠRÁMKOVÁ

1.—7. třída

Janu Šrámkovou můžete znát jako autorku knih pro děti i dospělé. Za svou tvorbu získala několik ocenění. Kromě Ceny Jiřího Ortena je držitelkou cen Magnesia Litera a Zlatá stuha. Věnuje se také psaní komiksových a filmových scénářů, písňových textů, recenzí a výuce tvůrčího psaní.

Společné setkání bude interaktivní, kdy čtení krátkých úryvků je doprovázeno povídáním.

KAPACITA NAPLNĚNA

 

úterý 4. 6. / 8.30 / 10.00   /   Knihovna Třinec

NOEMI CUPALOVÁ

1.—5. třída

Autorka napsala již několika úspěšných knih pro děti, které vychází v malém nakladatelství Běžíliška. Její poslední kniha je nominovaná na cenu Magnesia Litera. 

KAPACITA NAPLNĚNA

 

úterý 4. 6. / 9.00   /   Malá galerie

MANUEL MARSOL

Manuel je známý španělský ilustrátor a tvůrce, který ze světa marketingu přeběhl do světa umění a dětské literatury. V něm zanechává výraznou a celosvětově oceňovanou stopu díky svým nezaměnitelným ilustracím a citlivým příběhům, které dokáží nadchnout malé i velké čtenáře. V Třinci představuje své životní dílo, knihu Astro, která děti bere na výpravu na neznámou planetu. Objevte její tajemství přímo s Manuelem, obklopte se bájnými tvory i čarokrásnou přírodou a tvořte pod jeho vedením svůj vlastní barevný svět.

KAPACITA NAPLNĚNA

úterý 4. 6. / 11.00   /   Knihovna Třinec

PETRA DVOŘÁKOVÁ

Těšit se můžeme na jedinečné setkání s oceňovanou autorkou i povídání o cestě životem protkaném psaním a ochotou pomáhat.

KAPACITA NAPLNĚNA

 

čtvrtek 6. 6. / 9.00   /   Knihovna Třinec

VOJTĚCH ŠEDA

3.—5. třída

Vojtěch Šeda je ilustrátor a tvůrce komiksu. Ve své tvorbě se mimo jiné věnuje tématům z českých dějin. V poslední době ilustroval komiksové knihy Jak se stal Havel prezidentem, Hrdinové nebo sérií Hravý průvodce.

Na kreativním workshopu si nakreslíte svého hrdinu.

KAPACITA NAPLNĚNA

 

čtvrtek 6. 6. / 9.00   /   Knihovna Třinec

LUKÁŠ CSICSELY

2.—4. třída

Lukáš Csicsely píše scénáře pro film, rozhlas či Bilderbuchy. Na knižním poli vydal několik knih jak pro děti, tak pro dospělé. Pan Bartoš, listonoš a Oskare, Plav! je navíc zařazena mezi Nejlepší knihy dětem, a jeho Deklarace získala ocenění Zlatá stuha. 

Seznamte se se dvěma knížkami pro děti od autora nové generace. Připravte se na nezapomenutelné dobrodružství s Báchrobky, knihou, která překročí hranice klasických pohádek a zavede vás do světa plného mysteriózních příběhů! Metamorfórky pak představují soubor komických – a zároveň výchovných - pohádek. Každá s hravostí vypráví o proměně, a to především fyzické.

KAPACITA NAPLNĚNA

 

čtvrtek 6. 6. / 11.00   /   Knihovna Třinec

PETR VÁŠA

3.—7. třída

Petr Váša je výjimečný zpěvák, textař, spisovatel, performer a experimentátor. Je člen kapel Ty Syčáci a Jasná Páka a tvůrcem konceptu fyzického básnictví, v němž se stírají hranice mezi poezií, hudbou, tancem a dramatickým uměním.

Na workshopu budete text prožívat celým tělem. Slova totiž mohou být i kouzelná a dá se s nimi zažít napínavé dobrodružství.

KAPACITA NAPLNĚNA

 

čtvrtek 6. 6. / 11.00   /   Knihovna Třinec

VOJTĚCH ŠEDA, LUKÁŠ CSICSELY

3.—6. třída

Jágr, legenda
V komiksu nazvaného Jágr, legenda, který napsal Lukáš Csicsely a nakreslil Vojtěch Šeda, se odvíjí životní dráha slavného hokejisty. Nejde ale jen o životopis, ale také akční vyprávění plné dobrodružství. 

Těšit se můžete na workshop za účasti obou autorů.

KAPACITA NAPLNĚNA

pátek 7. 6. / 8.15 / 10.15   /   Knihovna Třinec

MAGDA RUTOVÁ

1.—3. třída

Magdalena Rutová píše a kreslí knihy pro děti. Kromě toho ryje linoryty, učí výtvarku, dělá portréty a ilustruje. Její nejnovější dílo, Já, chobotnice získalo ocenění Zlatá stuha a další významná uznání.

Na společném setkání se krátkými ukázkami z knihy Já, chobotnice dostaneme do příběhu a zkusíme objevovat svět lidí z neznámého pohledu. Přijdeme na to, k čemu by mohly sloužit různé plastové předměty? Každý si pak pro svůj „objev“ vyrobí kreslený manuál – návod, komiks, ukázky použití předmětu v praxi.

KAPACITA NAPLNĚNA

 

pátek 7. 6. / 9.00 / 10.30   /   Knihovna Třinec

DIVADLO ČUČKA

3.—6. třída

Strhující podívaná pro děti i dospělé. Vede diváky k porozumění příběhům a knihám, ba přímo k lásce k literatuře. Divadlo tvoří knihovnice Edita Vaníčková Makosová a spisovatel Marek Toman. Hry spočívají na dramatizaci knih pro děti Marka Tomana. 

STÁLE K DISPOZICI