čtvrtek 6. 6. / 16.00   /   Knihovna pro děti

MAGDA RUTOVÁ

Zúčastněte se výtvarného workshopu a autorského čtení skvělé ilustrátorky a autorky nádherné a oceňované knihy Já, chobotnice.

Rezervace

Ve čtvrtek 6. 6. 2024 se od 16.00 uskuteční v třinecké knihovně výtvarný workshop ilustrátorky Magdaleny Rutové. Čeká nás skvělé setkání pro děti a rodiče s autorkou oblíbené a oceňované knihy Já, chobotnice. Workshop proběhne paralelně s vystoupením Petra Váši a jeho knihou Rajčaťáci a Banáni, kterou Magdalena Rutová rovněž ilustrovala.

Workshop je zdarma, prosíme pouze o včasnou rezervaci skrze rezervační formulář výše.

Magdalena Rutová (*1988)

Absolvovala ateliér ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM (2016) u Juraje Horvátha a Michaely Kukovičové. Nyní na UMPRUM pokračuje v doktorském programu. Píše a kreslí knihy. Ryje linoryty, učí výtvarku u sebe v obýváku. Dělá portréty. Kreslí deníky. Provozuje linorytovou fotobanku LINOSTOCK.com. Ilustruje především knihy pro děti, její autorská kniha Já, chobotnice (Baobab, 2022) získala cenu Zlatá stuha, dostala se do mezinárodního výběru The White Raven a získala zvláštní uznání mezinárodního veletrhu dětské knihy v Boloni. Nemá agenta ani agentku. Je členkou Akademie ilustrace Madly a Jindry. Hlavním smyslem Akademie je jednou ročně ocenit nejlepšího ilustrátora/ilustrátorku formou peněz, což je v českém prostředí revoluční přístup. Více také na magdalenarutova.cz.

Magdalena Rutová: Já, chobotnice (2022)

Obrazová kniha o lidském světě očima moudrého hlavonožce. 

Lidé si za dobu své nedlouhé existence na planetě Zemi udělali z oceánů a moří odpadkový koš. Ryby a jiní mořští živočichové se už drahnou chvíli krmí místo planktonu mikroplasty a na mořském dně vzniká muzeum lidských vynálezů. Fantastické předměty — kancelářské židle, vysavače, mobily, rybářské sítě, časopisy a kreditní karty — zaujmou hrdinku této knížky, moudrou chobotnici, která lidský svět obdivuje a touží poznat. Lidé musí být úžasní! A také velmi zvláštní, když se dobrovolně zbavují tolika neuvěřitelných věcí, které dokázali vymyslet. Chobotnice čeká na příležitost, aby se dostala z hlubin temného oceánu, kde každý den bojuje o přežití. Chce se vydat do světa a přijít na kloub všem záhadám lidského druhu. Ochutnat avokádovou pomazánku. Jít na koncert. A především zjistit, co to je pravé přátelství. Veselá, činorodá a inteligentní hrdinka projevuje neobyčejnou životaschopnost přesto, že jí mnoho lidského konání zůstává i nadále záhadou. Rozumět lidem je skoro nadlidský úkol! A přece existuje spousta skvělých důvodů, proč mezi nimi žít. Více na magdalenarutova.cz.

Galerie