pátek 7. 6. / 18.00   /   Café Maroszek

RENATA PUTZLACHER BUCHTOVÁ A PETR PROKOP SIOSTRZONEK

Užijte si rozhovor mezi básnířkou, dramatičkou, překladatelkou a arciopatem břevnovského kláštera o víře, cestě a naději.

 

Anastáz Opasek, Sigismund Ludvík Bouška, Josef Škvorecký, Karel Kryl – jaké další zajímavé osobnosti spojené s Břevnovem nebo Broumovem se protnuly s životními, literárními, či duchovními cestami Renaty Putzlacher a Petra Prokopa Siostrzonka? Kdo jejich osudy, cesty víry a naděje obohatil? 

Nejen odpovědi na tyto otázky se dozvíte v rozhovoru se dvěma výjimečnými osobnostmi:

Renata Putzlacher Buchtová (*1966)

Básnířka, dramatička, překladatelka, polonistka a literární vědkyně z Ústavu slavistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. S naším krajem, kde se narodila, ji pojí množství kulturních, uměleckých počinů a aktivit. Díky Renatě Putzlacher se můžeme radovat z Čítárny a kavárny Avion v Českém Těšíně, která by bez její literární Kawiarni Avion, której nie ma nebyla vzkříšena. Napsala scénář a přeložila písně Jaromíra Nohavici k legendárnímu představení Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe, které mělo v Těšínském divadle premiéru před 20 lety. Je také autorkou polské dramatizace románu Karin Lednické Šikmý kostel s názvem Krzywy kościół. Společně s Radovanem Lipusem, režisérem obou úspěšných inscenací Těšínského divadla, připravila také hry pro divadla v Plzni, Uherském Hradišti a pro Klášter Broumov – Vzdělávací a kulturní centrum. Více na renataputzlacher.net.

Petr Prokop Siostrzonek (*1957)

Arciopat břevnovského kláštera v Praze, benediktin, římskokatolický kněz, spoluorganizátor Dnů lidí dobré vůle na Velehradě. Narodil se do doby, v níž měly u nás být řeholní řády s jejich mnohasetletým duchovním posláním vymazány ze života i z paměti. Petr Siostrzonek - úspěšný student českotěšínského gymnázia - se rozhodl svůj život zasvětit kněžskému poslání. Po sametové revoluci přišel do zchátralého Břevnova, který dnes vzkvétá po všech stránkách. Díky Petrovi Prokopovi vzkvétá také benediktinský klášter Broumov. Více také na Wikipedia.org

Akce se koná v pátek 7. 6. 2024 od 18.00 v kavárně Café Maroszek. 

 

 

Galerie