FESTIVALOVÝ PROGRAM PRO VEŘEJNOST

neděle

18. října

15:00

Odpolední kavárna 

Perfektní příležitost, jak strávit nedělní odpoledne. Před oficiálním zahájením ČteFesTu budete mít možnost koupit si knihu, hru, festivalový předmět nebo třeba dobrou kávu z nabídky Mental Café. Součástí bude i tvořivá dílna Pišliků.

 

Kulturní dům Trisia, zdarma

Pro rodiny s dětmi

16:00

Pišlické příběhy

 

Oficiální zahájení festivalu a k tomu čtené, zpívané, malované, pohádkové dobrodružství na motivy stejnojmenné knihy. 
Napsal: Filip Rychlebský, hudba: Beata Hlavenková.
Čte: Pavel Liška.
Hrají, zpívají a tvoří: Tomáš Liška (basa), Jiří Slavíček (bicí), Hedvika Mousa Bacha (harfa), Milan Cais (zpěv), Gabriela Vermelho (zpěv, housle), Petr Ostrouchov (banjo, zpěv) Beata Hlavenková (klávesy, zpěv), Zdeňka Morávková (projekce)

 

Kulturní dům Trisia, děti 100 Kč / dospělí 150 Kč

Pro rodiny s dětmi

pondělí

19. října

13:30–15:00

POP – PAP workshop
 

Krátké autorské čtení z knihy Pohádky a Maléhry spojené s výtvarnou dílnou na téma pohádky a divadlo. Výroba papírových loutek, které si děti odnesou domů. Budou tak mít celé divadélko, se kterým si může hrát celá rodina.
 

čtenářská Základní škola Koperníkova, zdarma


Pro rodiny s dětmi a ty, co rádi něco tvoří

15:00–17:00

Zažij Prašinu!


Dobrodružná hra pro tříčlenné týmy dětí nebo rodiny s dětmi na motivy knihy Vojty Matochy Prašina. 
Start od ZŠ Koperníkova, konec Knihovna Třinec. 
Buď připraven na cokoliv! Vrať se tam, kde funguje jen přátelství. 

Ve městě, zdarma, nutná registrace
 

Pro děti od 6 let, pro rodiny s dětmi

18:00

O Olze nad Olzou

 

Putování po stopách polské nobelistky Olgy Tokarczukové s průvodci Renatou Putzlacher-Buchtovou a Pavlem Pečem.
Texty Olgy Tokarczukové čte divadelní herečka Yola Ferencová.

 

Café Čítárna, 50 Kč
 

Nejen pro fanoušky Olgy Tokarczuk

úterý

20. října

15:00–16:00 

KAVÁRNA S KNIHOU - rodiče i děti FEST čtou

 

Ke kávě a její vůni přidáme lahodné čtení, sdílení a povídání o knihách. Chtěli byste zažít to, co děti ve čtenářské škole? V naší kavárně s knihou máte jedinečnou příležitost. Děti si budou číst s odbornicí na čtenářství a finalistkou Global Teacher Prize 2020 - učitelkou Kateřinou Gaszkovou a dospělí s průvodkyní čtenářství pro starší žáky bez omezení věku - učitelkou Veronikou Dittrichovou. 
 

čtenářská Základní škola Koperníkova, zdarma, nutná registrace

 

Pro rodiče i děti - čtenáře

 

16:00

Beseda s Nataljou Ščerba

 

Mágové, časodějové, vědmy, lunojasní či hvězdní skokani… Natalja Ščerba vytvořila během své spisovatelské dráhy už mnoho světů obývaných bytostmi s fascinujícími schopnostmi. Jak tyto světy buduje? Kde čerpá inspiraci? Jaká jsou podle ní specifika psaní pro young adults? A jak moc se v jejich příbězích promítají slovanské mýty a tradice? Autorka v rámci besedy představí také svou novou sérii Lunasterové.
 

Velký sál Knihovny Třinec, zdarma


Pro děti a mládež

15:00–18:00

 

Setkání s Bylo nebylo

Pro nakladatelství Bylo nebylo je typický poetický jazyk a hravá forma. Zaměřuje se především na vydávání autorských knih, přičemž každá je pečlivě upravená a nezřídka ručně vázaná. V jejich nabídce najdete ale mnohem víc, než jen knihy.
Těšit se můžete nejen na možnost koupit něco krásného a jedinečného. Pro děti, ale i hravé dospělé čeká zábavná tvořivá dílna.

Vstupní hala/ knihovna pro děti, zdarma

Pro rodiče s dětmi

17:00

MALÝ velký nakladatel

 

Skupinová výstava malých nakladatelů a tiskařských studií. Výběr je zaměřen na skupinky ilustrátorů, typografů, grafiků, kteří si svoje knihy navrhují, kreslí nebo píší a někdy i tisknou a vážou. 
 

Galerie města Třince, zdarma

Pro milovníky krásných knih a ještě krásnějších ilustrací

18:00

 

FEST regionální literární večer

Čtou, debatují a vyprávějí Renata Putzlacher-Buchtová (básnířka, překladatelka, polonistka), Bogdan Trojak (básník, vinař, kavárník a autentista), Vojtěch Kučera (básník a organizátor literární soutěže Františka Halase), Radovan Lipus (divadelní, televizní a rozhlasový režisér, šumný cestovatel), Bára Baronová (nakladatelka, dokumentaristka, moderátorka večera).

Café Čítárna, 50 Kč

Pro všechny čtenáře, čtenářky a místní patrioty

středa

21. října

14:30–15:30

KAVÁRNA S KNIHOU - rodiny spolu FEST čtou

 

Tentokrát budeme číst spolu - rodiny - rodiče i děti. Ke kávě a její vůni přidáme lahodné čtení, sdílení a povídání o knihách. Provázet Vás budou učitelky 1. a 2. stupně čtenářské ZŠ Koperníkova - Kateřina Gaszková a Veronika Dittrichová. V naší kavárně s knihou si čtení prožijete naplno.
 

čtenářská Základní škola Koperníkova, zdarma, nutná registrace

 

Pro rodiče s dětmi - čtenáře

 

16:00–18:00

Animovaný film


Workshop pomůže dětem odhalit základní principy animovaného filmu. Každý z účastníků si rozkreslí na pruhy papíru sekvence pohybu zvolené figurky nebo věci. 

 

Kino Kosmos, zdarma

Pro rodiny s dětmi a fanoušky animovaného filmu

16:00–16:30

Raketa letí Třincem

 

Vernisáž interaktivní výstavy ilustrací z legendárního dětského časopisu.

Taková je Raketa a taková je i výstava s interaktivními prvky vhodná pro děti i jejich rodiče. Vystavují současní výtvarníci z Čech i zahraničí - Lukáš Urbánek alias. Dr. Racek, Nikkarin, Mařenka Urbánková, Johana Švejdíková a další. 
 

Kino Kosmos, zdarma

Pro malé i velké čtenáře

17:00

Beseda s Kateřinou Šardickou

 

Jednoho podzimního večera vešla bezproblémová studentka Sára Lindertová do metra a víckrát ji nikdo neviděl. Kateřina Šardická naštěstí zmizela jen na dobu, po kterou tvořila svou mysteriózní detektivku Zmizení Sáry Lindertové. S tou uspěla nejprve v soutěži Hvězda inkoustu, a pak i v anketě Kniha roku, kde získala ocenění nejlepší young adult knihy roku. Jak kniha vznikla, na čem pracuje Kateřina teď, a jakou roli v tom všem hraje metro?
 

Velký sál Knihovny Třinec, zdarma

Pro mladé i velké čtenáře

18:00–18:40

Trojhlas


Tři studentské animované filmy včetně snímku s nominací na Oscara 2020 Dcera.
 

Kino Kosmos, 50 Kč

Pro rodiny a filmové fajnšmekry

20:00

LiStOVáNí s knihou Gottland

 

LiStOVáNí je divadelní představení s knihou v ruce, zvláštní druh scénického čtení, který velice poutavou formou předkládá divákům zcela nový zážitek z četby. Svým pojetím si klade za cíl posluchače knihou oslovit. Gottland od Mariusze Szczygiela vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2007.             
Známý polský reportér zúročil své pobyty v Čechách knihou o naší zemi. Témata, kterých se dotýká, byla sice u nás už několikrát zpracována, tentokrát však na ně můžeme nahlédnout z pohledu člověka odjinud, pohledem neotřelým a nezatíženým. Vypráví o ikonách českého kolektivního vědomí, fenoménech nedávné české historie, ale také o osudech postav, které nebyly zatím hlouběji zpracovány ani samými Čechy

 

Hrají: Alan Novotný, Lenka Janíková a Lukáš Hejlík

Velký sál Knihovny Třinec, 100 Kč
 

Nejen pro fanoušky a fanynky Lukáše Hejlíka

FEST KNIŽNÍ
čtvrtek

22. října

celý den

Prodej knih

 

Celý den vám budou k dispozici naši kamarádi z frýdecko-místeckého knihkupectví KAPITOLA se spoustou krásných knih, které doplní vaši domácí knihovničku nebo udělají radost vašim blízkým či známým.
 

Vstupní hala Knihovny Třinec
 

Pro všechny, kteří chtějí mít v knihovničce ty nejlepší knihy, které jsou u nás k dostání

16:00

Čteme FEST s Tiborem a Marikou


Jak se vyznat v současné literatuře pro děti, jak si v nabídce vybrat kvalitu, co číst holkám a co zase klukům? A jaké jsou tajné tipy, jak rozečíst starší děti a co umí interaktivní knihy?

Zajímavé tipy (nejen) na večerní čtení od knihovnice Mariky Zadembské a slovenského propagátora dětského čtení Tibora Hujdiče. Povídání plné knih, které podporují další aktivity s dětmi. 


Knihovna pro děti, zdarma


Pro rodiče a jejich dětské (ne)čtenáře 

17:00 

Čteme FEST s Veronikou z KAPITOLY

 

Ročně v Česku vyjde více než 15 tisíc knih. Jak se v takovém množství titulů zorientovat a hlavně, jak nesáhnout vedle? Nenechte si ujít tipy na to nejlepší z toho, co aktuálně nabízí knihkupecké pulty a police pro děti a mladé. Knižním světem vás provede Veronika Jahnová z knihkupectví KAPITOLA.
 

Velký sál Knihovny Třinec, zdarma
 

Pro malé i velké čtenáře

17:30

Volání divočiny


Promítání filmu podle známé knihy Jacka Londona.
 

Kino Kosmos, 80 Kč

Pro děti a rodiče

18:00

Jaká je současná česká literatura 

 

Jaká je současná česká literatura? Má své čtenáře a kolik jich je? A jak vydat (a prodat) v dnešním době knihu? Povídání s hosty:
Karin Lednickou (spisovatelkou, autorkou románu Šikmý kostel), Janem Becherem (knihkupcem, majitelem knihkupectví Kapitola), Veronikou Mahdalovou (ředitelkou nakladatelství POINTA). Moderuje: Jan Delong

 

Café Čítárna, 50 Kč
 

Pro čtenáře, které zajímá, co všechno se musí stát, než se dostane knížka na jejich stolek nebo do domácí knihovničky

19:00

ČteFesT uvádí Šikmý kostel Karin Lednické

 

Třinecké uvedení debutového románu rodačky z Karviné, Karin Lednické.
Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny.

 

Café Čítárna, 50 Kč
 

Pro čtenáře, milovníky příběhů a našeho regionu

pátek

23. října

9:00–16:00

 

Festival pedagogické inspirace

Odborná konference pro učitele a knihovníky.

čtenářská Základní škola Koperníkova


Pro pedagogy a knihovníky z celé České republiky

16:00–17:00

 

Jak na vypravěčství

Vypravěč je jako rybář v loďce. V moři příběhů hledá takové, které nutí k zamyšlení. Naučí vás nahodit udici a ulovit příběh, který bere dech, otevírá srdce a přináší změnu.
Martin Hak je vypravěčem příběhů. Těch svých, těch, které se staly jiným, i těch, které se nikdy nestaly. Skládá úlomky, představuje si možnosti, hledá souvislosti.  Věří, že příběh a jeho živé vyprávění je tím nejúžasnějším dorozumívacím prostředkem a že vypravěčské řemeslo je tu pro ty, které dorozumívání zajímá víc než komunikace.

čtenářská Základní škola Koperníkova, zdarma

 

Pro rodiče i děti

17:00

 

Možnosti milostného románu Jana Němce

Setkání a beseda s autorem úspěšných románů Dějiny světla (Cena Evropské unie za literaturu, cena Česká kniha 2014) a Možnosti milostného románu (nominace na Magnesii literu).

Café Čítárna, 50 Kč

Pro všechny, kteří hledají, nacházejí i ztrácí lásku v digitální době

17:30

 

Pinocchio

Premiéra filmu podle skvělé knižní předlohy Carla Collodiho.

Kino Kosmos, 90 Kč

Pro děti a mládež

sobota

24. října

14:30

 

Zakončení festivalu

Kino Kosmos

15:00–16:30

 

Škola Malého stromu

Dramatizace stejnojmenné knížky o malém indiánovi z kmene Čerokí jménem Malý strom, který se po smrti svých rodičů dostane ke svéráznému dědečkovi a moudré babičce. Jejich prostřednictvím se učí indiánské moudrosti – porozumění a lásce ke všemu živému i neživému.
Jen dvě herečky na jevišti stvoří svět, kde stromy mluví, vítr zpívá a kde přídomek naivní nemusí znamenat hloupý, ale třeba nacházející inspiraci v nitru.
Dramatizace: Iveta Dušková, hudba a texty písní: Pjér la Šéz.

 

Hrají: Petra Bílková a Iveta Dušková.

Kino Kosmos, děti 50 Kč / dospělí 100 Kč

Pro rodiny s dětmi od 6 let

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

Vstupenky na zahájení festivalu, jednotlivá představení, autorská čtení nebo programy jsou k dispozici na webu www.knihovnatrinec.cz nebo přes prodejní síť GoOut. Vstupenky je možné zakoupit také v Infocentru Třinec (budova Knihovny Třinec, Lidická 541).