FESTIVALOVÝ PROGRAM PRO VEŘEJNOST

neděle

18. října

15:00

Odpolední kavárna 

Perfektní příležitost, jak strávit nedělní odpoledne. Před oficiálním zahájením ČteFesTu budete mít možnost koupit si knihu, hru, festivalový předmět nebo třeba dobrou kávu z nabídky Mental Café. Součástí bude i tvořivá dílna Pišliků.

 

Kulturní dům Trisia, zdarma

Pro rodiny s dětmi

16:00

Pišlické příběhy

 

Oficiální zahájení festivalu a k tomu čtené, zpívané, malované pohádkové dobrodružství na motivy stejnojmenné knihy. 
Napsal: Filip Rychlebský, hudba: Beata Hlavenková
Čte: Pavel Liška
Hrají, zpívají a tvoří: Tomáš Liška (basa), Jiří Slavíček (bicí), Hedvika Mousa Bacha (harfa), Milan Cais (zpěv), Gabriela Vermelho (zpěv, housle), Petr Ostrouchov (banjo, zpěv) Beata Hlavenková (klávesy, zpěv), Zdeňka Morávková (projekce)

 

Kulturní dům Trisia, děti 100 Kč / dospělí 150 Kč

Pro rodiny s dětmi

pondělí

19. října

13:30–15:00

POP – PAP workshop
 

Krátké autorské čtení z knihy Pohádky a Maléhry spojené s výtvarnou dílnou na téma pohádky a divadlo. Výroba papírových loutek, které si děti odnesou domů. Budou tak mít celé divadélko, se kterým si může hrát celá rodina.
 

čtenářská Základní škola Koperníkova, zdarma


Pro rodiny s dětmi a ty, co rádi něco tvoří

15:00–17:00

Zažij Prašinu!


Dobrodružná hra pro tříčlenné týmy dětí nebo rodiny s dětmi na motivy knihy Vojty Matochy Prašina. 
Start od ZŠ Koperníkova, konec Knihovna Třinec. 
Buď připraven na cokoliv! Vrať se tam, kde funguje jen přátelství. 

Ve městě, zdarma, nutná registrace
 

Pro děti od 6 let, pro rodiny s dětmi

18:00

O Olze nad Olzou

 

Putování po stopách polské nobelistky Olgy Tokarczukové s průvodci Renatou Putzlacher-Buchtovou a Pavlem Pečem.
Texty Olgy Tokarczukové čte divadelní herečka Yola Ferencová.

 

Café Čítárna, 50 Kč
 

Nejen pro fanoušky Olgy Tokarczuk

úterý

20. října

15:00–15:45

KAVÁRNA S KNIHOU - rodiče i děti FEST čtou

 

Ke kávě a její vůni přidáme lahodné čtení, sdílení a povídání o knihách. Chtěli byste zažít to, co děti ve čtenářské škole? V naší kavárně s knihou máte jedinečnou příležitost. Děti si budou číst s odbornicí na čtenářství a finalistkou Global Teacher Prize 2020 - učitelkou Kateřinou Gaszkovou a dospělí s průvodkyní čtenářství pro starší žáky bez omezení věku - učitelkou Veronikou Dittrichovou. 
 

čtenářská Základní škola Koperníkova, zdarma, nutná registrace

 

Pro rodiče i děti - čtenáře

 

16:00

Beseda s Nataljou Ščerba

 

Mágové, časodějové, vědmy, lunojasní či hvězdní skokani… Natalja Ščerba vytvořila během své spisovatelské dráhy už mnoho světů obývaných bytostmi s fascinujícími schopnostmi. Jak tyto světy buduje? Kde čerpá inspiraci? Jaká jsou podle ní specifika psaní pro young adults? A jak moc se v jejich příbězích promítají slovanské mýty a tradice? Autorka v rámci besedy představí také svou novou sérii Lunasterové.
 

Velký sál Knihovny Třinec, zdarma


Pro děti a mládež

15:00–18:00

 

Setkání s Bylo nebylo

Nakladatelství Bylo nebylo vzniklo s tvorbou Anny Pleštilové, jejíž autorské knihy zprvu nabízelo. Později se začalo soustředit na díla dalších současných malířů a ilustrátorů. Bylo nebylo vydává knihy pro děti i dospělé, pečlivě upravené, nezřídka ručně dokončené. Systematicky zpřístupňuje literární dílo malířky Kateřiny Černé. Nabízí reprinty autorských knih a drobnou i větší grafiku.

Z čeho je sen? Jak jej noc píše na víčka? A proč se ztrácí? Jde ho chytit? Možná ano, když se zapíše anebo nakreslí. Nerozplyne se, ale schová do knížky, které říkáme snář. A právě takovou knížku si zkusíme vyrobit. A pak do ní sny nachytat. Jako do pytle! Jen tma tam nebude. Naopak! Vždyť sny bývají plné barev, křehké a živé. Ale někdy jenom chvilku. Když se probudíme, utečou rychle jako ještěrky v písku.

Knihovna pro děti, zdarma

Pro rodiny s dětmi a ty, co rádi něco tvoří

17:00

MALÝ velký nakladatel

 

Skupinová výstava malých nakladatelů a tiskařských studií. Výběr je zaměřen na skupinky ilustrátorů, typografů, grafiků, kteří si svoje knihy navrhují, kreslí nebo píší a někdy i tisknou a vážou. 
 

Galerie města Třince, zdarma

Pro milovníky krásných knih a ještě krásnějších ilustrací

18:00

 

FEST regionální literární večer

Čtou, debatují a vyprávějí Renata Putzlacher-Buchtová (básnířka, překladatelka, polonistka), Bogdan Trojak (básník, vinař, kavárník a autentista), Vojtěch Kučera (básník a organizátor literární soutěže Františka Halase), Radovan Lipus (divadelní, televizní a rozhlasový režisér, šumný cestovatel), Bára Baronová (nakladatelka, dokumentaristka, moderátorka večera).

Café Čítárna, 50 Kč

Pro všechny čtenáře, čtenářky a místní patrioty

středa

21. října

15:00–15:45

KAVÁRNA S KNIHOU - rodiny spolu FEST čtou

 

Tentokrát budeme číst spolu - rodiny - rodiče i děti. Ke kávě a její vůni přidáme lahodné čtení, sdílení a povídání o knihách. Provázet vás budou učitelky 1. a 2. stupně čtenářské ZŠ Koperníkova - Kateřina Gaszková a Veronika Dittrichová. V naší kavárně s knihou si čtení prožijete naplno.
 

čtenářská Základní škola Koperníkova, zdarma, nutná registrace

 

Pro rodiče s dětmi - čtenáře

 

16:00–18:00

Jak se dělá animák


Workshop pomůže dětem odhalit základní principy animovaného filmu. Každý z účastníků si rozkreslí na pruhy papíru sekvence pohybu zvolené figurky nebo věci. 

 

Kino Kosmos, zdarma

Pro rodiny s dětmi a fanoušky animovaného filmu

17:00

Beseda s Kateřinou Šardickou

 

Jednoho podzimního večera vešla bezproblémová studentka Sára Lindertová do metra a víckrát ji nikdo neviděl. Kateřina Šardická naštěstí zmizela jen na dobu, po kterou tvořila svou mysteriózní detektivku Zmizení Sáry Lindertové. S tou uspěla nejprve v soutěži Hvězda inkoustu, a pak i v anketě Kniha roku, kde získala ocenění nejlepší young adult knihy roku. Jak kniha vznikla, na čem pracuje Kateřina teď, a jakou roli v tom všem hraje metro?
 

Velký sál Knihovny Třinec, zdarma

Pro mladé i velké čtenáře

18:00–18:40

Trojhlas


Tři studentské animované filmy včetně snímku s nominací na Oscara 2020 Dcera.
 

Kino Kosmos, 50 Kč

Pro rodiny a filmové fajnšmekry

18:00

Mariusz Szczygieł v Třinci

 

Pozvání do Třince přijal jeden z nejznámějších polských reportérů, spisovatelů a čechomilů Mariusz Szczygieł. S autorem bestsellerů a držitelem několika ocenění si budeme povídat o knihách, psaní, čtení, ale také o Polsku a Česku.

Knihovna Třinec, 50 Kč
Pro milovníky Polska a Česka
.

20:00

 

LiStOVáNí s knihou Stephena Clarka FAKTOR MERDE

 

LiStOVáNí je divadelní představení s knihou v ruce, zvláštní druh scénického čtení, který velice poutavou formou předkládá divákům zcela nový zážitek z četby. Svým pojetím si klade za cíl posluchače knihou oslovit. 

Angličan Paul West touží žít svůj pařížský sen a opravdu se přitom snaží zbytečně nedráždit Francouze. Jenže ne zrovna úspěšně. Jeho byt je tak malý, že si musí bagety krájet napůl, aby se mu vešly do kuchyně, a jeho průzkum francouzské cuisine málem vyústí ve všeobecnou stávku. Navíc to vypadá, že jej pronásleduje bývalá přítelkyně. A zatímco Paulovi hrozí vystěhování, ztráta práce a bankrot, postupně mu dochází, že jeho osobní faktor merde může vyvolat pořádný poprask.

Účinkují: Lukáš Hejlík a Věra Hollá

Velký sál  Knihovny Třinec, 100 Kč

Nejen pro fanoušky a fanynky Lukáše Hejlíka

FEST KNIŽNÍ
čtvrtek

22. října

9:00 - 19:00

Prodej knih

 

Celý den vám budou k dispozici naši kamarádi z frýdecko-místeckého knihkupectví KAPITOLA se spoustou krásných knih, které doplní vaši domácí knihovničku nebo udělají radost vašim blízkým či známým.
 

Vstupní hala Knihovny Třinec
 

Pro všechny, kteří chtějí mít v knihovničce ty nejlepší knihy, které jsou u nás k dostání

15:00 - 17:00
 

Workshop s Uutěrkami
 

Uutěrky jsou malá grafická dílna zaměřená na sítotisk. Její zakladatelé, Martin a Pavla Krkoškovi, si ji zařídili svépomocí a tím jakoby předznamenali svůj další vývoj. Tak jak vznikaly na začátku sítotiskové stroje, sušáky, police, vznikají teď plakáty, grafiky, knihy. Podomácku a „na koleně“. To jsou výrazy, které v sobě skrývají spolupráci s blízkým okolím, spoléhání se na vlastní síly a místní zdroje, pracnost, pomalost, nedokonalost. To je náš sítotisk místo obýváku.

Knihovna Třinec pro děti, zdarma


Pro malé i velké tvořivce

16:00

Čteme FEST s Tiborem a Marikou


Jak se vyznat v současné literatuře pro děti, jak si v nabídce vybrat kvalitu, co číst holkám a co zase klukům? A jaké jsou tajné rady, jak rozečíst starší děti a co umí interaktivní knihy?

Zajímavé tipy (nejen) na večerní čtení od knihovnice Mariky Zadembské a slovenského propagátora dětského čtení Tibora Hujdiče. Povídání plné knih, které podporují další aktivity s dětmi. 


Knihovna pro děti, zdarma


Pro rodiče a jejich dětské (ne)čtenáře 

17:00 

Čteme FEST s Veronikou z KAPITOLY

 

Ročně v Česku vyjde více než 15 tisíc knih. Jak se v takovém množství titulů zorientovat a hlavně, jak nesáhnout vedle? Nenechte si ujít tipy na to nejlepší z toho, co aktuálně nabízí knihkupecké pulty a police pro děti a mladé. Knižním světem vás provede Veronika Jahnová z knihkupectví KAPITOLA.
 

Velký sál Knihovny Třinec, zdarma
 

Pro malé i velké čtenáře

17:30

Volání divočiny


Promítání filmu podle známé knihy Jacka Londona.
 

Kino Kosmos, 80 Kč

Pro děti a rodiče

18:00

ČteFesT uvádí Šikmý kostel Karin Lednické

 

Třinecké uvedení debutového románu rodačky z Karviné, Karin Lednické.
Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny.

Program zahájíme povídáním s hosty:

Karin Lednickou (spisovatelkou),

Janem Becherem (knihkupcem, majitelem knihkupectví Kapitola), 

Veronikou Mahdalovou (ředitelkou nakladatelství POINTA).

Zamyslíme se nad otázkami: 

Jaká je současná česká literatura?

Má své čtenáře a kolik jich je?

A jak vydat (a prodat) v dnešní době knihu?

Moderuje Jan Delong. 

Café Čítárna, 100 Kč

Pro čtenáře, milovníky příběhů a našeho regionu

pátek

23. října

9:00–16:00

 

Festival pedagogické inspirace

Odborná konference pro učitele a knihovníky.

čtenářská Základní škola Koperníkova


Pro pedagogy a knihovníky z celé České republiky

16:00–17:00

 

Jak na vypravěčství

Vypravěč je jako rybář v loďce. V moři příběhů hledá takové, které nutí k zamyšlení. Naučí vás nahodit udici a ulovit příběh, který bere dech, otevírá srdce a přináší změnu.
Martin Hak je vypravěčem příběhů. Těch svých, těch, které se staly jiným, i těch, které se nikdy nestaly. Skládá úlomky, představuje si možnosti, hledá souvislosti.  Věří, že příběh a jeho živé vyprávění je tím nejúžasnějším dorozumívacím prostředkem a že vypravěčské řemeslo je tu pro ty, které dorozumívání zajímá víc než komunikace.

čtenářská Základní škola Koperníkova, zdarma

 

Pro rodiče i děti

17:00

 

Možnosti milostného románu Jana Němce

Setkání a beseda s autorem úspěšných románů Dějiny světla (Cena Evropské unie za literaturu, cena Česká kniha 2014) a Možnosti milostného románu (nominace na Magnesii literu).

Café Čítárna, 50 Kč

Pro všechny, kteří hledají, nacházejí i ztrácí lásku v digitální době

17:30

 

Pinocchio

Premiéra filmu podle skvělé knižní předlohy Carla Collodiho.

Kino Kosmos, 90 Kč

Pro děti a mládež

sobota

24. října

15:00–16:30

 

Škola Malého stromu

Dramatizace stejnojmenné knížky o malém indiánovi z kmene Čerokí jménem Malý strom, který se po smrti svých rodičů dostane ke svéráznému dědečkovi a moudré babičce. Jejich prostřednictvím se učí indiánské moudrosti – porozumění a lásce ke všemu živému i neživému.
Jen dvě herečky na jevišti stvoří svět, kde stromy mluví, vítr zpívá a kde přídomek naivní nemusí znamenat hloupý, ale třeba nacházející inspiraci v nitru.
Dramatizace: Iveta Dušková, hudba a texty písní: Pjér la Šéz

 

Hrají: Petra Bílková a Iveta Dušková

Kino Kosmos, děti 50 Kč / dospělí 100 Kč

Pro rodiny s dětmi od 6 let

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

Vstupenky na zahájení festivalu, jednotlivá představení, autorská čtení nebo programy jsou k dispozici na webu www.knihovnatrinec.cz nebo přes prodejní síť GoOut. Vstupenky je možné zakoupit také v Infocentru Třinec (budova Knihovny Třinec, Lidická 541).

Vstupenky na program v kině Kosmos je možný na recepci kina nebo přes webové stránky www.kinokosmos.cz

PROGRAM PRO ŠKOLY

ČteFesT bude mít kromě programu pro veřejnost také bohatý program pro školy. V Třinci budou dětem číst a vyprávět: 

OLGA ČERNÁ, KATARZYNA VANEVSKA, VOJTĚCH MATOCHA, ROBIN KRÁL, DANIEL RUŠAR, POP – PUP, AGNIESZKA DĄBROWSKA, TOMÁŠ NĚMEČEK, MARTIN ŠINKOVSKÝ, DIVADLO ČUČKA (MAREK TOMAN, EDITA VANÍČKOVÁ), VERONIKA VÁLKOVÁ, MICHAELA VETEŠKOVÁ, RADEK MALÝ, MARKA MÍKOVÁ, LISTOVÁNÍ, GRAŻYNA BĄKIEWICZ, PATRIK ANTCZAK, JAN KUNZE, TIBOR HUJDIČ, ALENA JEŽKOVÁ

  • White Facebook Icon
  • Instagram sociální Icon