čtvrtek 6. 6. / 18.00   /   Knihovna Třinec

MARIUSZ SZCZYGIEŁ

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost potkat se v Třinci se známým polským reportérem a novinářem, předním expertem na Česko - Mariuszem Szczygiełem. 
Moderuje Marek Timko.

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost potkat se v Třinci se známým polským reportérem a novinářem, předním expertem na Česko - Mariuszem Szczygiełem. 

Ve čtvrtek 6. 6. 2024 v 18.00 se v kavárně Café Maroszek uskuteční diskuze s Mariuszem Szczygiełem, kterou moderuje Marek Timko - vysokoškolský pedagog a filosof, ombudsman Slezské univerzity. Na debatu volně naváže koncert skvělé Doroty Barové ve 20.00.

Mariusz Szczygieł (*1966)

Reportér, absolvent Fakulty žurnalistiky Varšavské univerzity. Hned po absolvování střední školy začal pracovat v týdeníku „Na przełaj“. Od roku 1990 pracuje v „Gazeta Wyborcza“ a od roku 2004 je redaktorem „Duży Format“. V letech 1995–2001 moderoval na TV Polsat talk show „Na každé téma“. Vydal např. knihy: Neděle, která se stala ve středu (1996, 2011), Gottland (2006, 2010), Kaprysik. Ženské příběhy (2010), Udělej si ráj (2010) a Láska nebeská (2012). Kniha Gottland věnovaná České republice byla přeložena do 10 jazyků, za což autor obdržel mj. NIKE Readers and European Book Prize 2009 - cena Evropské unie za nejlepší evropskou knihu roku. Spolu s Wojciechem Tochmanem a Pawełem Goźlińskim založil Institut reportáže (www.instytutR.pl) a reportérské knihkupectví Wrzenie Świat.

Novinář Mariusz Szczygieł v Česku před patnácti lety sehrál roli polského kulturního ambasadora. Mimořádný úspěch jeho knihy Gottland o českých osudech ve dvacátém století totiž probudil i tuzemský zájem o svérázný žánr literární reportáže, která v sobě kombinuje fakta s povídkovou formou a která má v Polsku — na rozdíl od Česka — mnohem silnější tradici. Její principy nyní Szczygieł ohledává v nové esejistické knize Fakta musí zatančit... - přečtěte si rozhovor Vratislava Maňáka z nejnovějšího čísla literárního časopisu Host

Marek Timko (*1979)

Zapálený populatizátor literatury, vysokoškolský pedagog, ombudsman Slezské univerzity, přednáší v Brně i Opavě. Pracuje také v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě jako katalogizátor. Přes dvanáct let je spoluorganizátorem Literárních večerů v Brně a v posledních letech je i nájemným moderátorem Měsíce autorského čtení. Napsal čtrnáct básnických sbírek (deset je dosud nevydaných). Své texty publikoval například ve sbornících Artemisia, Umpakultura, na portálu Polí5, také v časopisu DNO a v literárním obtýdeníku Tvar. V současnosti žije v Ostravě. Jeho blízké okolí trpí jeho chronickou bibliománií. 

 

Galerie