ŁAKOME
AUTORSKÉ ČTENÍ + DEBATACZ - setkání s básnířkou Małgorzatou Lebdou moderované básníkem Bogdanem Trojakem
PL - spotkanie z poetką Małgorzatą Lebda prowadzone przez poetę Bogdana Trojaka
V pátek 6. 6. 2025 proběhne v těšínské Kavárně a Čítárně AVION setkání s básnířkou Małgorzatou Lebdou, které bude moderovat těšínský rodák a básník Bogdan Trojak.
Vstupné na akci je 150 Kč. Lze zakoupit také za zvýhodněnou cenu v kombinaci se vstupem na koncert Kwartet Danelów.
Łakome
CZ
Román Łakome (Wydawnictwo Znak, 2023) je jejím prozaickým debutem. Pracuje se na filmové adaptaci. Kniha byla oceněna cenou „Objev Empiku“, Literární cenou velkopolských čtenářů. Je finalistkou Literární ceny střední Evropy Angelus, Literární ceny Nike a Cenou Conrada. V roce 2024 byl román „Łakome“ vydán ve španělském překladu (Insaciable, Temporal, překlad Abel Murcia a Katarzyna Mołoniewicz). Začátkem roku 2025 také v angličtině (Voracious, Linden Editions, překlad Antonia Lloyd-Jones). Probíhají překlady do češtiny (Bogdan Trojak), srbštiny, francouzštiny, němčiny, ukrajinštiny, nizozemštiny. Pracuje nad dalším románem. Bydlí – společně se smečkou – v Sadeckých Beskydech.
PL
Powieść Łakome (Wydawnictwo Znak, 2023) jest jej debiutem prozatorskim. Trwają prace nad adaptacją filmową. Książka została nagrodzona Nagrodą „Odkrycia Empiku”, Literacką Nagrodą Wielkopolskich Czytelników. Finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Conrada. W 2024 roku, powieść „Łakome” została wydana w hiszpańskim tłumaczeniu (Insaciable, Temporal, przekład Abel Murcia i Katarzyna Mołoniewicz). W początku 2025 roku powieść ukazała się w tłumaczeniu na język angielski (Voracious, Linden Editions, przekład Antonia Lloyd-Jones). Tłumaczenia na języki: czeski, serbski, francuski, niemiecki, ukraiński, niderlandzki w toku. Pracuje nad kolejną powieścią. Mieszka – wraz ze stadem – w Paśmie Jaworzyny Krynickiej.
Małgorzata Lebda
CZ
Małgorzata Lebda vyrůstala v beskydské vsi. Je autorkou šesti básnických knih, včetně oceňovaných sbírek Matečník a Sny uckermärkerů (Literární cena Gdyně 2019). Poslední sbírka s názvem Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy, 2021) byla oceněna Básnickou cenou Wisławy Szymborské (2022). Její básnické sbírky byly přeloženy do češtiny, italštiny, srbštiny, ukrajinštiny, slovinštiny, dánštiny, rumunštiny.
Je doktorkou humanitních věd a audiovizuálních děl. Fejetonistkou. Animátorkou kultury. Redaktorkou. Vědkyní. Přednášející na Jagellonské univerzitě v Krakově. Ultramaratonkou (v září 2021 uběhla vzdálenost 1113 km podél nejdelší polské řeky Visly, čímž uskutečnila aktivisticko-básnický projekt „Čtení vody“ (https://magazynpismo.pl/soczewka/czytanie-wody-wisla/).
PL
Małgorzata Lebda dorastała w beskidzkiej wsi. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Ostatni tom zatytułowany Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy, 2021) został nagrodzony Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej (2022). Jej książki poetyckie ukazały się w przekładzie na języki: czeski, włoski, serbski, ukraiński, słoweński, duński, rumuński.
Doktor nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych. Felietonistka. Animatorka kultury. Redaktorka. Naukowczyni. Wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ultramaratonka (we wrześniu 2021 roku pokonała, biegnąc, dystans 1113 kilometrów wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody” (https://magazynpismo.pl/soczewka/czytanie-wody-wisla/).
Bogdan Trojak
Bogdan Trojak je polsko-český básník, publicista a překladatel z polštiny. Absolvoval Polské gymnázium v Českém Těšíně, poté studoval a nedokončil Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Později na olomoucké Univerzitě Palackého vystudoval žurnalistiku.
Jako středoškolák byl jedním z iniciátorů polsko-české literární skupiny PaRaNoJa a v roce 1995 založil s Vojtěchem Kučerou WELES (Wendryňskou Literárně-Estetickou Společnost), která vydávala stejnojmenný poetický magazín, jež vychází dodnes. Spolupracoval s redakcí brněnského nakladatelství Host, krátce působil jako šéfredaktor kulturního magazínu Neon a internetového časopisu Lumír.
V roce 1998 získal Cenu Jiřího Ortena za sbírku Pan Twardowski. V roce 2005 obdržel cenu Magnesia Litera za poezii za sbírku Strýc Kaich se žení a v roce 2021 stejnou cenu za knihu pro děti a mládež Safíroví ledňáčci a Glutaman.