středa 5. 6. 2024 / 09.00   /   Knihovna Třinec

ČTEFESTÍ INSPIROMAT 2024

Věnujete se ve své praxi vzdělávání a podpoře dětí v oblasti čtenářství a čtenářských kompetencí? Pak právě pro vás je připraven tento jedinečný seminář a setkání odborníků a nadšenců.

Téma semináře: "Cesta"

čtenářova cesta / cesta ke čtení

Vstupné: 1100 Kč

Program / Lektoři / Workshopy / Přihláška

Komu je seminář určen?

Knihovníkům a pedagogům, kteří se chtějí dál vzdělávat, používat metody aktivního učení ve své práci s dětmi, setkávat se a společně tvořit.

Účastnický poplatek

Účastnický poplatek na osobu je 1 100 Kč. Poplatek zahrnuje lektorné, materiál na workshopy a drobné občerstvení. Účastníci obdrží osvědčení o absolvování semináře.

Cíle společného setkání učitelů a knihovníků

  • ukotvíme si vědomosti o různých způsobech vedení reflexe, která dětem pomáhá v učení a v osobním rozvoji napříč vyučovacími obory,
  • v roli žáka prožijeme lekce, ve kterých je akcentováno vzdělávání pro budoucnost (kritické myšlení, reflexe, kreativita, kooperace a komunikace),
  • vyzkoušíme si práci s různými typy textů, se kterými se dá aktivně pracovat ve výuce,
  • budeme sdílet zkušenosti, inspirace a potřeby ve čtenářství mezi knihovníky a učiteli.

 

Program

8.30–9.00

Příjezd, prezence, uvítací káva, čaj

9.00–9.10

Přivítání a zahájení (Martina Wolna, ředitelka knihovny, Věra Palkovská, primátorka statutárního města Třinec)

9.10–10.00

Začátek čtenářské cesty (evokace)  Nina Rutová, úvodní vstup k tématu

10.10–11.40

1. blok workshopů

11.40–12.40

polední pauza, možno si dát oběd v kavárně

12.40–14.10

2. blok workshopů

14.20–15.00

panelová diskuze 

15.00

Závěr a rozloučení

nahoru ⇑

Lektoři

MgA. Nina Rutová

Zajímá především o rozvoj čtenářství a pisatelství. Vede semináře RWCT „Čtením a psaním ke kritickému myšlení“, dílny čtení a psaní. Publikuje metodiky ke knihám nakl. Mladá fronta, Fraus, Euromedia; spolupracuje se Zlatou stuhou.

Mgr. Kateřina Šafránková

Certifikovaná lektorka programu RWCT a spoluředitelka Kritického myšlení, z.s. Vedle práce s učiteli, včetně konzultantské práce a pomoci kolegům přímo ve školách a vedení kurzů s tematikou čtenářství, pisatelství, rozvoje kritického myšlení, se dlouhodobě věnuje čtenářství i na odborné úrovni (je spoluatorkou několika publikací i knihy Čteme s nečtenáři a učíme je kriticky myslet), podílela se na tvorbě čtenářského kontinua PŠÚ a několik let vedla spolu s Milošem Šlapalem tým PŠÚ zaměřený na rozvoj prožitkového čtení a dílen čtení. Je nakladatelkou (Nakladatelství Šafrán), spolupracuje se špičkovými českými učiteli - pomáhá jim s přípravou a publikováním příkladů dobré praxe. 

Mgr. Marika Zadembská

Vede Knihovnu pro děti a mladé v Třinci. Vytváří originální a vysoce hodnocené programy zaměřené na rozvoj předčtenářských dovedností a podporu čtenářství. Je respektovaným vzorem ostatním knihovníkům, motivuje, neustále někde běhá a neúnavně propaguje kvalitní dětskou literaturu. Baví ji projíždět republiku křížem krážem, povídat si o knihách a čtení, inspirovat a motivovat ke čtení druhé. Je ředitelkou festivalu ČteFesT a podílela se na vzniku aplikace Čtenářský metr. 

BcA. Adéla Procházková

Šéfredaktorka Nakladatelství Cesta domů. Vystudovala VOŠ Publicistiky a Literární akademii Josefa Škvoreckého, pracovala v kulturní i ekonomické redakci, věnovala se přípravě uměleckých publikací pro nakladatelství Academia a Národní galerii Praha. Nakladatelství Cesta domů vede od října 2020. Je zodpovědná za publikace, které Cesta domů vydává, připravuje ediční plán, koordinuje práci s autory a výtvarníky, kteří na knihách spolupracují.

Bc. Markéta Čábelová

Vystudovala Jabok a obor Pastorační a sociální práce na ETF UK, v Cestě domů pracuje od roku 2007. Připravuje tiskoviny k tisku – od vizitek přes letáky až po publikace. Jako odpovědná redaktorka se ve spolupráci s šéfredaktorkou koncepčně a produkčně podílí na přípravě nových publikací, brožur a letáků – zajišťuje redakci, koordinuje redakční práce a korektury až do předání tiskoviny do tisku. Aktualizuje nabídku nakladatelství na e-shopu Cesty domů. Produkčně se podílí na realizaci společenských a kulturních akcí nakladatelství.

Mgr. Zuzana Streichsbierová

Vystudovala obor Informační věda a knihovnictví na Filozofické fakultě MU, v knihovnickém prostředí se profesně pohybovala devět let. S narozením dětí propadla světu dětských knih. Na jaře roku 2017 společně s kamarádkou Marcelou založila výběrové dětské knihkupectví Dlouhá punčocha v Brně. Při práci knihkupkyně se věnuje tématu podpory dětského čtenářství, spolupracuje se školkami a školami, knihovnami a rodinnými centry. Čte sama, čte dětem svým (13 a 10 let) i dětem ve školách v rámci čtenářských klubů. Ráda předává nadšení a lásku ke knihám.

nahoru ⇑

Workshopy

1. "A"

Literární kroužek s grafickým románem Pavla Čecha.

V "literárních kroužcích" studenti analyzují knihu zcela samostatně. Pomáhá jim k tomu sada otázek. Neradi analyzujete? Přidám i tvůrčí úkoly. ;) 
Zvládnou studenti od 12 let, horní věková hranice je neomezena.

Lektorka: Nina Rutová 

2. Kudy kam s Cestou domů

Chtěli byste umět otevřít s dětmi téma závěru života, ale nevíte, kudy do toho? Ukážeme vám, jak pracovat s knihami pro děti a otevírat toto těžké téma v rámci programů pro školní kolektivy. Nabídneme vzorové hodiny, pracovní listy a pomůcku pro orientaci v našich odborných publikacích v různých životních situacích. Dokážeme vám, že knihy o smrti mohou být i veselé.

Nakladatelství Cesta domů vydává knihy na toto téma pro všechny věkové skupiny, pro odborníky i laiky. Naše široká produkce sahá od letáků a brožur přes bilderbuchy pro děti i beletrii pro young adults až po odborné a populárně-naučné tituly. 

Lektorky: Adéla Procházková, Markéta Čábelová

3. Ztracené duše

Práce s knihou od držitelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczukové. Ukázky základů vizuální gramotnosti.
Lekce vhodná pro 2. stupeň ZŠ a starší studenty, vedena podle principů programu RWCT.

Lektorky: Kateřina Šafránková, Marika Zadembská 

4. Cesta ke čtenářství vede přes dobré knihy 

Záleží vám na tom, aby děti kolem vás četly, ale narážíte na jejich nezájem a tápete, jaké knihy jim doporučit? Chcete obohatit třídní knihovničku či fond vaší knihovny a hledáte tipy na zajímavé knižní tituly? Budeme sdílet příklady dobré praxe a podíváme se na výsledky čtenářských průzkumů: Jak vnímají české děti sebe jako čtenáře? Můžou knihy vybrané dětem na míru měnit jejich postoj ke čtení? Jak v dětských kolektivech budovat čtenářskou komunitu? Samozřejmou součástí semináře je pestrá přehlídka současné knižní produkce – dostanete tipy na knihy, které mají potenciál děti zaujmout a budovat jejich čtenářský vkus.

Lektorka:  Zuzana Streichsbierová

nahoru ⇑

Přihláška

Galerie